Žurnāls: 08 | Piekrastes Stirnu buks 2019 Marts
Iesaka: Dabas parks "Piejūra"
Dabas parks ir īpaši aizsargājama dabas teritorija, kas pārstāv noteikta apvidus dabas un kultūrvēsturiskās vērtības un kas ir piemērota sabiedrības atpūtai, izglītošanai un audzināšanai.
Dabas parks “Piejūra” dibināts 1962. gadā, tas aizņem ap 38 km garu un 0,5 līdz 2 km platu joslu Rīgas līča krastā no Vakarbuļļiem līdz Inčupei. Teritorija skar 3 lielu upju – Lielupes, Daugavas un Gaujas – grīvas. Tas ietilpst Rīgas pilsētas, Carnikavas un Saulkrastu novadu teritorijā.
Šai teritorijai raksturīga daudzveidīga daba un ainavas. Šeit atrodas gan pludmales zona ar baltajām un pelēkajām kāpām, dažādas pļavas, tostarp piejūras pļavas, lielākoties sausie priežu meži, ezeri. Galvenās dabas un kultūrvēsturiskās vērtības koncentrējas Vakarbuļļos starp Buļļupi un Lielupi, Daugavgrīvā, Mangaļsalā, Gaujas grīvā un kreisajā krastā, ap Garezeriem un Umja ezeru. Vecie priežu meži, plašās priekškāpas un pludmales ir iecienītas apmeklētāju atpūtas vietas.
Caur Piejūras dabas parku iet viens no nozīmīgākajiem putnu migrācijas ceļiem Eiropā. Vislabāk putnus iespējams vērot Daugavas un Gaujas grīvās, kā arī Mangaļsalas niedrājos. Te var sastapt gan ūdensputnus, gan dziedātājputnus, gan arī – ja paveicas – ūpjus un jūras ērgļus.
Dabas parkā sastopamas daudzas retu augu un dzīvnieku sugas. Ummja ezerā konstatētas tādas retas augu sugas kā Dortmaņa lobēlija, ezerenes u.c.. Pie Garezera konstatētas vairākas retas sikspārņu sugas.
Vakarbuļļi ir viena no nedaudzām vietām Latvijā, kur sastopami piejūras zālāji ar tiem raksturīgām augu sugām – zemeņu āboliņu, jūrmalas pienzāli, purva pieneni, jūrmalas armēriju u.c. Šī teritorija ir arī viena no trīs purva mātsaknes atradnēm Latvijā.
Ko dabas draugi var šeit darīt?
Baudīt dabas parka sniegtās rekreācijas iespējas, izvēloties atpūtniekiem īpaši veidotu infrastruktūru, kā arī apmeklēt dabas objektus:
Sīkāka informācija par dabas parka apskates objektiem un takām atrodama mobilajā lietotnē “Dabas tūrisms” – DP “Piejūra”.
Labas uzvedības normas dabas parkā “Piejūra”. Šajā teritorijā liegts: